Prvý rozhovor s trénerom Branislavom Juhasom

img/articles/13.jpg

Úvodné tréningy letnej prípravy naši futbalisti absolvovali už pod vedením nového kormidelníka Branislava Juhasa. 33-ročný Malačan pozná veľmi dobre prostredie nie len nášho klubu (ako hráč), ale i klubu Žolík Malacky, v ktorom doteraz viedol starší dorast.

Stali ste sa hlavným trénerom A-tímu. Čo tento kariérny postup pre vás znamená?

Stať sa trénerom v A-tíme je v prvom rade česť, pretože reprezentujem mesto, v ktorom som sa narodil a hral od prípravky až po mužov. Nie je veľa mužstiev na Záhorí, ktoré hrajú momentálne vyššiu ligu a kde by som chcel pôsobiť ako tréner.

Posledné sezóny ste trénovali dorastencov v klube Žolík Malacky. Znamená to, že s vašim príchodom bude dostávať v A-tíme šancu viac mladých futbalistov?

Jeden z dôvodov, prečo som túto prácu dostal bolo, aby som uľahčil prechod dorastencom do mužskej kategórie. Z môjho pohľadu je pre mesto a klub jediný spôsob, ako ekonomicky zvládnuť plynulý chod klubu, zakladať na vlastných odchovancoch. Nemáme také finančné zázemie, aby sme si mohli dovoliť každý rok kúpiť špičkového hráča alebo zaplatiť drahé hosťovanie. Najmä v tejto chvíli, keď prežívame pandémiu a ten prílev peňazí do futbalu je priškrtený. Musíme, ale hlavne chceme pracovať s vlastnými odchovancami. Snažili sme sa spolu s vedením dostať hráčov, Malačanov, späť do Malaciek, ale vyšlo nám to tak na 50%. Som sklamaný z niektorých mladých hráčov, ktorých sme oslovili, ktorí uprednostnili hranie v nižších súťažiach alebo Rakúsku, pred výzvou posunúť Malacky vyššie a pobiť sa o miesto v zostave. Všetci by sme chceli, aby bolo na ihrisku 11 Malačanov, ale momentálne je také niečo nemožné. Možno sa situácie zlepší budúci rok, kedy nám v doraste končí dobrý ročník plný chlapcov, ktorí sú hladní hrať 3. Ligu za Malacky.

V seniorskom futbale budete viac na očiach, možno pod väčším tlakom. Nebude problém sa s tým vyrovnať?

Je pravda, že môj predchodca, Štefan Horný, urobil kus dobrej roboty v Malackách a nastavil laťku veľmi vysoko, keď dosiahol historicky najvyššie umiestnenie FC Malacky v 3.lige, ale ja mám rád výzvy a teším sa na sezónu. Je mi jasné, že životnosť trénera je nízka, ale mám obrovskú chuť pracovať a chcel by som túto chuť preniesť aj na hráčov.

Ako to vyzerá s prípravou A- mužstva na novú sezónu? Aký je aktuálny plán prípravy?

S prípravou sme začali 22.6., kedy sme urobili niektoré merania a testy a podľa toho sme nastavili celý tréningový proces na celú prípravu. Chalani nehrali 4 mesiace futbal, je preto potrebné nadobudnúť kondíciu a zápasovú prax čo najrýchlejšie. V mužstve došlo taktiež k nejakým zmenám a na novú sezónu nemôžme počítať s Adamom Velickým (prestup Rakúsko) a dlhodobo zraneným Jakubom Sagulom. Na strane druhej prišli späť hráči z hosťovania a do prípravy nastúpili niektorí dorastenci. Taktiež máme hráčov na skúške. V pláne máme odohrať 8 prípravných zápasov s mužstvami ako Lanžhot, Hodonín, Holíč atď.

Už ste mali možnosť spoznať mužstvo, ako sa vám s ním zatiaľ pracuje?

Každý zápas jesennej časti, ale aj zimnej prípravy som videl z tribúny, takže som vedel, čo ma čaká. V kabíne som našiel hráčov, ktorých som trénoval v mládežníckych kategóriách ale aj hráčov, s ktorými som ešte hrával ako hráč. Samozrejme mi v zorientovaní pomohlo aj to, že na pozícii asistenta mužstva zostal Palo Michalovič a ako vedúci mužstva Lukáš Višváder. Táto príprava je zvláštna, pretože nie je typická „letná“, ale skôr sa podobá na tú zimnú, kedy je po dlhšej prestávke nutné nadobúdať kondíciu prakticky od nuly. Chlapci si občas na tréningu posťažujú na únavu, ale vedia, že tvrdá práca v prípravnom období je nezbytná, hlavne v tejto dobe, kedy sa futbal stáva stále viac atletickejším

Aké sú vaše trénerské ciele pre nadchádzajúcu sezónu?

Spolu s vedením sme si dali cieľ skončiť v tabuľke tak, aby sme aj po reorganizácii súťaže hrali budúci rok 3.ligu a zároveň začať so zapracovávaním našich odchovancov do zostavy. Budeme mať mladé mužstvo, ale verím, že budeme vyrovnaným súperom pre všetkých súperov a že si na zápas nájde cestu veľa fanúšikov. Určite chýbal futbal v Malackách aj im.

Trénerovi želáme veľa radosti z výkonov hráčov a tým tiež spokojnosť futbalových fanúšikov.